
Moduli
Modul 1 – Civilno društvo
Sadržaj:
Osnovne informacije o civilnom društvu, aktivnom sudjelovanju građana u društvenom i političkom životu lokalnih zajednica te djelovanju organizacija civilnog društva unutar hrvatskih propisa. Kako aktivno sudjelovati u društvenom životu lokalne zajednice? Kako jasno prepoznati i aktualizirati društvene probleme? Kako nenasilnim djelovanjem utjecati na društvene promjene? Što nam u tom pogledu dopušta hrvatsko zakonodavstvo?
Modul 2 – Upravljanje organizacijom
Sadržaj:
Informacije o svakodnevnom radu i djelovanju organizacija civilnog društva. Što je potrebno za djelotvoran i učinkovit rad jedne organizacije civilnog društva? Kako planirati? Kako organizirati i voditi organizaciju? Kako upravljati zaposlenicima, volonterima i aktivistima? Kako ih motivirati? Kako osigurati kvalitetno informiranje i protok podataka? Zašto je sve to važno?
Modul 3 – Zakonodavni okvir civilnog sektora
Sadržaj:
Strateški dokumenti doneseni na razini Republike Hrvatske i Europske unije za civilni sektor; Plan i program rada koji je obveza svake civilne organizacije; Financijski planovi za OCD-e; Zakon o udrugama i popratni pravilnici (Pravilnik o registru udruga); Zakon o financijskom poslovanju neprofitnih organizacija i popratne uredbe/pravilnici; Zakon o volonterstvu i obvezama izvještavanja prema Ministarstvu socijalne politike i mladih (NN 58/07, 22/13)
Modul 4 – Izvori financiranja
Sadržaj:
Stjecanje znanja o postojećim izvorima financiranja koji omogućuju organizaciji redovno funkcioniranje i provođenje definiranih programa. Kada se govori o izvorima financiranja i prikupljanju sredstava, nije riječ samo o novcu, nego stvaranju partnerskog odnosa između organizacije i donatora/davatelja sredstava. Pojasniti će se osnovni pojmovi, pružiti osnovne informacije te objasniti sam proces prikupljanja sredstava, sudionici će se upoznati s procesom planiranja i mogućnostima prikupljanja sredstava izvan donatorskih institucija.
Modul 5 – Priprema projektnih prijedloga
Sadržaj:
Osnovna znanja koja su potrebna za kvalitetnu pripremu i pisanje projektnog prijedloga. Jedan od najčešćih instrumenata prikupljanja sredstava za rad organizacija civilnog društva je priprema projektnih prijedloga i pronalaženje financijskih sredstava za njihovu realizaciju. Opravdano se može tvrditi da je to dominantan instrument namicanja sredstava za rad. Prijedlog projekta predstavlja detaljan opis aktivnosti koje treba poduzeti sa ciljem rješavanja određenog problema.
Pisanjem prijedloga projekta, organizacije civilnog društva pokušavaju osigurati financijska sredstva koja su im potrebna za provođenje projekta i pružanje usluga određenoj ciljanoj skupini.
Upravljanje projektnim ciklusom jedinstvena je metodologija kojom se planiraju i provode projekti koji se financiraju iz različitih fondova. Modul ima za cilj podržati dobre prakse upravljanja i učinkovito odlučivanje u cijelom ciklusu upravljanja projektima – od programiranja, preko identifikacije, formulacije, provedbe i evaluacije.
- Uvod u UPC, logički okvir i analize (Uvod u upravljanje projektnim ciklusom, Pristup logičkog okvira, Priprema projekta – analiza)
- Planiranje, priprema i pisanje projekata (Priprema projekta – planiranje (odabir strategije i intervencijska logika, pretpostavke i rizici, indikatori i izvori provjere, plan aktivnosti), Popunjavanje obrasca za prijavu projektnog prijedloga…)
- Proračun projekta, praćenje i izvještavanje (Proračun projektnog prijedloga, Monitoring i evaluacija, Programsko i financijsko izvještavanje…)
- Evaluacija projektnih prijedloga
- Upravljanje provedbom projekata
Modul 6 – Analiza problema i potreba lokalne zajednice
Sadržaj:
Ovom se radionicom sudionike želi upoznati s metodama i alatima koji će ih potaknuti na prepoznavanje problema i nedostataka u zajednici. Razviti kod sudionika vještine analize problema: koje su snage, slabosti, mogućnosti i opasnosti u njihovoj zajednici, prezentirati sudionicima način razrade projektnog plana samo su neki od ciljeva i područja koje pokriva ova radionica.
Modul 7 – Organizacijske vještine
Sadržaj:
Osnovne vještine upravljanja organizacijom kao što su: organizacija i priprema sastanaka, priprema pregovora i prepoznavanje faza pregovora, priprema i organizacija prezentacija, priprema konferencija za novinare, priprema i pisanje priopćenja. Navedene vještine korisne su voditeljima projekata ili aktivnosti te svima onima koji žele raditi u timu.
Modul 8 – EU fondovi
Sadržaj:
Na ovoj će radionici sudionici steći znanja o financijskim instrumentima EU koji su trenutno na raspolaganju RH i mogućnostima sudjelovanja u programima
Modul 9 – Menadžment volontera
Sadržaj:
Cilj edukacije je razviti/poboljšati znanja, vještine i stavove sudionika radionice kako bi razvili i/ili unaprijedili volonterske programe u svojim organizacijama. Jesu li im zaista potrebni volonteri? Imaju li organizacije potrebne preduvjete i kapacitete za rad s volonterima? Tko su potencijalni volonteri? Kako “regrutirati” volontere? Što mora sadržavati opis posla volontera? Kako organizirati i motivirati volontere? Na koji način evaluirati volonterski rad?
Modul 10 – Odnosi s javnošću
Sadržaj:
Zašto su nam potrebni definirani odnosi s javnošću?, Koja je uloga medija u svemu tome i kako/koliko oni mogu utjecati na stvaranje dobrih/loših odnosa s javnošću?, Kako planirati i ostvariti dobre odnose s medijima? Kako vrednovati taj odnos? Koje su osnovne metode/alati i načini obraćanja medijima i javnosti?
Modul 11 – Kreativno mišljenje
Sadržaj:
Kreativnost – vještina za 21. stoljeće? Što je kreativnost? Koje su osobine kreativne osobe? Kako razvijati kreativno mišljenje? Mentalne mape. Tehnike razvoja kreativnosti. Utjecaj kreativnosti na uspjeh. Kreativnost i inovacije.
Modul 12 – Ljudska prava i demokracija
Sadržaj:
Građanske kompetencije. Politička pismenost. Demokracija i aktivno građanstvo. Ljudska prava. Rodna ravnopravnost. Interkulturalnost. Uvod u održivi razvoj.
Modul 13 – Strateško planiranje
Sadržaj:
Strateško planiranje je sustavan proces kroz koji organizacija pristaje na – i izgrađuje – obvezanost među ključnim dionicima o prioritetima koji su ključni za njihovu misiju i prijemljivi za okolinu u kojoj djeluju.
Jednostavnim rječnikom, strateško je planiranje upravljačko sredstvo (alat) i poput drugih upravljačkih sredstava, koristi se samo za jednu svrhu – pomoć organizaciji da napravi bolji posao. Strateško planiranje može pomoći organizaciji da fokusira svoju viziju i prioritete u odnosu na promjenjivu okolinu te osigurati da članovi organizacije rade na ostvarivanju istih ciljeva.
- blok: uvod u strateško planiranje, misija, vizija, SWOT, strateški ciljevi, priorite..
- blok: operativni planovi i postavljanje indikatora, plan prikupljanja financijskih sredstava, plana razvoja ljudskih resursa, evaluacija i monitoring strateškog plana…
Modul 14 – Održivi razvoj
Sadržaj:
Strategija održivog razvoja. Ciljevi održivog razvoja. Doprinos organizacija civilnog društva održivom razvoju. Stupovi održivog razvoja. Lokalizacija ciljeva održivog razvoja.